Raseduse ajal saab lihasvaludele leevendust oskuslikust massaažist

november 23, 2015

Tursunud jalad, valutavad seljalihased ja väsimus on tuttavad ilmselt kõigile last ootavatele naistele. Raseduse ajal saab keha tavapärasest oluliselt suurema koormuse, mistõttu tuleks julgemalt pöörduda haritud massööri poole, sest leevenduseks pole tegelikult palju vaja.

Martin Ilves
Eesti Massaaži- ja Teraapiakooli direktor

Lapse ootamine on iga naise jaoks väga eriline ja ilus aeg, ent kuna ühtäkki on tarvis liigutada ja toita ühe asemel kaks keha, tähendab see lihastele oluliselt suuremat koormust. Koormusest tekivad pinged, pingetest pidevalt kange selg ja jalad. Lihasvalud aga väsitavad ja on lisastressoriks. Samuti ei ole harvad juhud, kui jalad tursuvad nii, et tavapärased jalatsid ei mahu enam jalga.

Kui tavaolukorras läheksid paljud naised lihaspingete leevendamiseks massaaži, siis raseduse ajal seda pigem teha ei julgeta. Lapseootel ema jaoks on massaaž tegelikult meeldiv, kasulik ja igati soovitatav protseduur. Massaaž aitab keha vormis hoida, ennetada turseid, vähendab jalgade väsimust, seljavalusid ja muid ebamugavusi. Alahinnata ei tohi ka massaaži turgutavat mõju psüühikale. Vähem pingeid tähendab vähem stressi ja palju rohkem rõõmu!

Massaažiliigi valikul tuleks asjatundjatega nõu pidada. Rasedate jaoks on välja töötatud väga erilised massaažilauad, kus beebiootel ema saab nautida kõhuli asendit. Nimelt on laua keskosas avaus, mille all on tekstiilmaterjalist eraldi pingutatav kõhu kuju jälgiv tugi. Naisele on see vähemalt sama mugav kui tavaline massaažilaud, lapsele aga turvalisem kui turvatool. Kahjuks on selliseid laudu väga vähestes massaažikeskustes, sest säärastele laudadele ei ole praegu piisavalt rakendust.

Juhul, kui sobiva lauaga massaažikeskus asub kaugel, on lihtsam valida Tai massaaži põhjal välja töötatud just rasedatele mõeldud massaaž. Keha kuju järgiv kott-tool või matt, kuhu lapseootel ema külili asetatakse, on väga mugavad, aitavad lõõgastuda ja pakuvad kindlustunnet. Väikesed abipadjad annavad massaažinautlejale kehakujust tulenevalt kõige õigema ja sobivama toe. Idamassaažide omapära seisneb selles, et need ei nõua lahtiriietumist. Sobivad, liigutamist võimaldavad sportlikud riided võib juba kodus välisriiete alla selga panna. Rasedus on aeg, mil iga naine peab keskenduma oma sisetundele ja õppima keha kuulama. Massaaž on selleks väga sobiv.

Enne esimese massaažiaja broneerimist tuleb siiski ilmtingimata konsulteerida arsti või ämmaemandaga, sest iga naine on erinev ja iga keha käitub raseduse ajal erimoodi. Eraldi tuleb silmas pidada ka seda, kas tegemist on korduvraseduse või esmasünnitusega.

Kui eelmised rasedused on kulgenud normaalselt ja komplikatsioonideta, pole kartusteks erilist põhjust. Massaažinautlemine kogenud ja haritud massööri käe all tõstab tunduvalt toonust ning muudab ootamisaja rõõmsamaks.

Kui eelmiste sünnituste puhul on ilmnenud raseduse katkemise oht, võib massaaži minna vaid arsti ettekirjutusel ja loal. Arsti või ämmaemandaga tuleks kindlasti konsulteerida ka esmasünnitajal, sest sellisel juhul pole ju teada, milliseid ohte eesseisev sündmus kätkeb ja kuidas tulevase ema organism reageerib.
Paljud naised paluvad massööri rolli täita oma mehel. Näiteks jalgu või selga mudides. Kahtlemata väärib see kiitust ja tunnustust, sest tulevase ema eest hoolitsemine peab olema prioriteet! Samas tuleb silmas pidada, et inimese keha ei ole ainult mõistuse liigutamise masin. Kehas asuvad punktid, mis võivad esile kutsuda raseduse ajal soovimatuid reaktsioone.

Kõigepealt tuleks vältida kõiki selliseid reflektoorseid tsoone, mis võiksid kuidagi mõjutada vaagnavöötme elundite talitlust. Siia kuuluvad just idamassaažidest tuntud tsoonid kahel pool jalakanda ja säärel. Nende masseerimine võib mõjutada emaka kokkutõmmet. Vältida tuleks ka pöidla ja nimetissõrme vahel paiknevat punkti, mida muidu kasutatakse peavalu eemaldamiseks. See “suur eemaldaja” võib eemaldada ka loote. Raseduse ajal ei tohiks seda punkti torkida isegi peavalu korral. Veel tuleks hoiduda ristluupiirkonna masseerimisest. Ka selle piirkonna masseerimine võib reflektoorselt esile kutsuda talitluse muutusi vaagnaõõne elundites.

Need on väiksed, kuid olulised nüansid, mida naine ise või ta kaaslane peab meeles pidama. Korraliku väljaõppe saanud massöörid teavad neid punkte loomulikult unepealt, nagu ka neid punkte, mis toovad leevendust. Professionaalid on üldiselt ka lahked nõu andma ehk kui juba massaaži lähete, siis olge varmad küsima!

Lõpetuseks tahaksin tuua elulise näite loomariigist. Emalõvi osaleb ka tiinena praidi normaalsetes tegevustes, muu hulgas käib jahil. Ehk järglase saamine ei tähenda, et tulevane ema peaks olema kuidagi eraldatud. Rasedus on iga naise jaoks normaalne füsioloogiline seisund, mille tõttu ei pea enamasti millestki tavapärasest loobuma. Seepärast ei tuleks karta ka sellist looduslikku lähenemist, nagu seda on massaaž.

Vaata ka 5 nippi meestele raseda naise masseerimiseks